HTML

Férfi blog

"Ahol mindenki ugyanúgy gondolkodik, ott senki nem gondolkodik nagyon." /Walter Lippmann/ Emberek vagyunk. A férfiak is. Gondolnak, éreznek, az autókon, nőkön kívül ezernyi más dologra is. Ennek szeretnék itt hangot adni.

Friss topikok

  • Hozzászólok: Szerencsetlen szomoru csalodott ember. Sosem lesz neked igazi szerelmed. Csak egy pina. Illatos. ... (2019.08.21. 19:18) Már csak a punci... - avagy, mi kell a férfinak?
  • legeslegujabbkor: Sajnos az emberiség csapong. Hol a hülyeség uralkodik, hol az ész kerekedik felül. Ne add fel (2019.07.11. 22:21) Nem is tudom, mit írjak...
  • Mr. Waszabi: Jézus! Most, így ennyi idő után újra olvasva tűnik fel, hogy legalább a felét n nem írtam meg akko... (2019.07.11. 19:36) Szemlélek
  • Mr. Waszabi: @Mia and me: ja, vagy úgy. Én kérek elnézést a Microsoft és a LinuxMint fejlesztői, illetve a Dell... (2019.07.03. 04:53) Isten demokrata
  • Mia and me (törölt): @desw: navégre valaki ezt is leírta hogy a 70-95 között születettekkel fizettetik ki az összes edd... (2019.03.07. 15:39) Nyugdíjpara

Linkblog

2017.03.11. 14:16 Mr. Waszabi

Hitel

Eredetileg egy nagyon jó ötletnek indult ez a találmány - jó régen, még az ókorban. Arról az egyszerű eseményről szólt, hogy akinek voltak felhalmozott készletei, az némi kamat fejében kölcsönadhatta vagyonelemeit olyanoknak, akiknek tőkére volt szükségük. Korai elődeink persze nem voltak pénzéhesek - az ókorban 1-2% volt legfeljebb a kamat mértéke. És még azután is sokáig. 

Azt már csak a modern ember találta fel, hogy a pénzkölcsönzés akár domináns, gazdaságvezérlő üzletággá is lehet, és mint ilyen, irgalmatlan kamatlábakat diktálhat. Már megint a pénzéhség köszön vissza ebben.

Nem akarom hosszúra nyújtani, csak fontos témának tartom. És nincs is mit sokat írni erről - igazából a kevesebb több. Az volt évezredeken át is, és ma is az. A történelem véletlenjeinek köszönhetően, megláthattuk tegnap, hogy mire elég az ókori kamatláb itt és most. Egyelőre, pár év után az látszik, hogy semmire. Azaz, a vegetálásra sem. Mert több gondot gerjeszt a fejlődési temperamentumunkkal jelenleg nagyon nem pariban lévő alacsony kamatláb, mint amennyi előnye van. Szerintem nem kéne felülről, mesterséges politikai akarattal befolyásolni a piacot, mert az több ezer éven át bizonyította, hogy saját törvényszerűségei mentén képes életben maradni - mindenkor.

Tehát az nagyon nem jó elképzelés, hogy csak azért, mert némely politikus is tanult közgázt, ám azt sosem gyakorolta piaci körülmények között - , nos, ha ebből azt vonja le, hogy értelmesen és eredményesen beavatkozhat a piac folyamataiba.  

Ez a magyar gazdaságpolitikára is érvényes, de talán személetesebb, ha a tőlünk messzebbre levő országok gazdaságpolitikáját és azok eredményeit nézzük. Egészen a mai napig az olcsósításra ment a nemzetközi harc - de az olcsósítás a piac ellen törekszik - és pár év óta ennek hatása kézzel fogható. Ki a franc akarja kockáztatni a pénzét 0,3-0,5 vagy akár negatív kamattal? Ellentmond minden ösztönös emberi törekvésnek. Az már csak a politikusok elmebeteg elképzelése, hogy ha a legális piacon nem tudnak bizonyos hozam felett elérni nyereséget a befektetők, akkor megelégszenek a legálisan elérhetővel. Pedig nem. Ilyen helyzetben általában megerősödik a fekete gazdaság, az illegális áruk piaca - ahol sokkal nagyobb nyereséget lehet elérni. Nos, ez utóbbi  a realitás. 

A piac bár kétségtelenül árazza pénzéhségét is manapság - azért valahol a piaci kalulált törekvések és az állami elképzelt illúziók között helyezkedik ez az a valós kamatláb, amelyből képes szárba szökkenni és hosszú távon, bicsaklás nélkül üzemelni a maid, fejlett gazdaság. Hosszútávon ugyanis egyik, egyoldalúan kizsákmányolt, kicihelt gazdasági szereplő sem képes állni a sarat. 

Szólj hozzá!

Címkék: politika gazdaság kamat kamatláb


A bejegyzés trackback címe:

https://ferfiblog.blog.hu/api/trackback/id/tr5912330037

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása